2009. február 23., hétfő

Sajtóvisszhang - Állj jobbra!

Az "Állj jobbra!" kampányunkkal a sajtó több helyen is foglalkozott. Ízelítőül:

Átfogó beszélgetés a Civil Rádióban 

Inforádió

Webrádió

Inforádió - hanganyag

Erdély Online

Ezen kívül hallhattatok bennünket a Sláger Rádióban, a Klubrádió Reggeli gyors c. műsorában, illetve a Helló Rádió délelőtti blokkjában is. Amint online is hozzáférhetőek lesznek ezek a hanganyagok, itt a blogunkban közzétesszük őket.

2009. február 17., kedd

Állj jobbra! - A BKV-s reagál: „Kapsz két sallert!”

A ma délelőtti sajtótájékoztatónkat követően néhány aktivistánkkal nekiláttunk, hogy a Deák téri metró Sütő utcai kijáratánál levő mozgólépcsők gumikorlátjára felragasszuk az „Állj jobbra!” feliratú matricáinkat. Néhány tucat matrica elhelyezése után megjelentek a BKV barátságosnak nem nevezhető metrós őrei, akik a forgalmi ügyeleti irodába tessékeltek bennünket.
Miután elkezdtük megmagyarázni, hogy mit is csináltunk tulajdonképpen, a helyzet kezdett kissé félelmetessé válni: az egyik biztonsági ember az  ajtót bezárta mögöttünk, és odaállt az ajtóhoz, kezét pedig a kilincsen tartotta – gondolom azért, nehogy megszökjünk vagy hasonló. A két „úriember” és a hölgy meglehetősen dühös volt ránk, sőt az egyikük ránkförmedt, hogy „És ha kaptok tőlem két sallert, akkor mi van?”.
Mivel a helyzet kezdett igen kényelmetlenné válni, és láthatóan nem hatotta meg őket az, hogy mi csupán annyit szeretnénk elérni, hogy a jobboldalra álljanak a mozgólépcsőn az emberek, lázas telefonálgatásba kezdtünk. A három biztonsági ezt sem nézte túl jó szemmel, és végül csak akkor váltottak barátságosabb hangnemre, amikor a telefonban azt találtam mondani, hogy be vagyunk zárva, és az ajtónál elállják az utunkat.
Ez láthatólag hatott, mert elkezdtek mentegetőzni, hogy „nem zártunk mi be titeket”, és most már szívélyesebb hangnemben kezdték magyarázni, hogy nem lehet csak úgy matricákat ragasztgatni a metrón. Jó fél óra várakozás után végül elengedtek bennünket, és nem volt különösebb balhé. A várakozás közben a BKV-sok azt is kifejtették, hogy már kellőképp fel van hívva az emberek figyelme a jobboldali közlekedésre a metrólépcsőkön, „de hát ez nem London, itt az emberek nem olyanok”.
Mivel a matricákat le kellett szednünk végül, azonban továbbra is szeretnénk az utazók és a BKV figyelmét felhívni arra, hogy a lépcsőn jobboldalra kellene állnia az utasoknak a kulturáltság és udvariasság jegyében, így most megpróbálkozunk azzal, hogy civil együttműködés keretében, a BKV-vel közösen dolgozhassuk ki az „Állj jobbra!” kampány BKV számára is elfogadható megoldását. Folyt. köv.



Állj jobbra! - Kampány a kulturált közlekedésért

Szinte minden európai nagyvárosban ismerik a mozgólépcsőn való jobboldali közlekedés szabályait, az utazók a mozgólépcső jobb oldalán állva biztosítanak szabad utat sietősebb utastársaiknak. Egy ilyen apró, egymásra odafigyelő lépéssel jelentősen lehetne javítani a metrón közlekedők hangulatát, a közlekedés zavartalan lebonyolítását.

A budapesti városvezetés és a folyamatosan pénzügyi gondokkal küszködő BKV irányítói azonban eddig alig tettek annak érdekében, hogy Budapest is megfeleljen a kulturált nagyvárosi tömegközlekedés követelményeinek.

Sőt: az önmagát függetlennek, civilnek nevező VEKE sem emelt szót a mozgólépcsőn való jobboldali közlekedésért. Reméljük, hogy a VEKE nem csak addig képviselte az utazóközönség érdekeit, amíg vezetője a Fidesz színeiben be nem ült a BKV felügyelő bizottságának jólfizetett tagjai közé.

Majd‘ két évtizeddel a rendszerváltás után a BKV európai szolgáltatóvállalat helyett még mindig poszt–szocialista nagyüzemként működik. A Fővárosi Közgyűlésben pedig szakmai viták helyett olyan pártpolitikai csaták zajlanak, amelyek a budapesti lakosság mindennapjait érdemben nem javítják.

Az újkorcsoport ezért kampányt indít a metrón való kulturált közlekedés népszerűsítéséért. A közlekedés-kulturális kampányunk célja, hogy bebizonyítsa: a kulturált közlekedés tudatosítása nem elsősorban pénz, hanem akarat kérdése. Az akarat pedig mind a közlekedést működtető BKV, mind pedig a közlekedésben résztvevő emberek részéről szükséges. Bár javaslatunkat elsősorban a jelenlegi koalíciós városvezetésnek és a BKV vezetőinek címezzük, a konszenzus megteremtése érdekében kampányanyagainkat az ellenzék ízlésének megfelelően igyekeztünk megalkotni, hogy ez se hátráltassa a régen várt egység létrejöttét.

Az újkorcsoport kampányának elsődleges célja a figyelemfelkeltés. Javaslatunk nem orvosolja hazánk, vagy akár a BKV legsúlyosabb gondjait, azonban jelentős ráfordítás nélkül teszi kényelmesebbé az utazók mindennapjait. 

Egy civil szervezet önmagában nem képes megváltoztatni a közlekedési szokásokat: erre lehetősége, kompetenciája és anyagi erőforrása a BKV-nak, a városvezetésnek van. Természetesen ötleteinkkel és észrevételeinkkel minden érdeklődő, így a BKV rendelkezésére is örömmel állunk.
 

A matricák letölthetők az alábbi linkekről:

narancssárga verzió, kék verzió, piros verzió, zöld verzió