2009. október 19., hétfő

Monoki tiltakozás a szociális kártya ellen

Az újkorcsoport néhány héttel ezelőtt nyílt levélben fordult Szabó Máté ombudsmanhoz, a Monokon tervezett szociális kártya bevezetése okán. A nyílt levélhez a szociális szakma tekintélyes képviselőin túl számos civil személy is csatlakozott, kezdeményezésünk a monoki polgárok körében is jelentős támogatásra talált.


Rövid idő alatt 225 monoki lakos is támogatta aláírásával nyílt levelünket, köztük Monok község alpolgármestere is. Úgy tűnik, hogy Szepessy Zsolt László törekvéseivel kapcsolatban nemcsak a szakmai szervezetek fogalmaztak meg kritikát, hanem a kártyabevezetés közvetlen érintettjei sem tartják megfelelő megoldásnak. Tiltakozásukból látható, hogy a szociális kártya ötlete, nemhogy országos, de helyi szinten sem kínál megoldásokat a szociális ellátásokkal kapcsolatos problémákra.


Mint ismeretes, Monok község polgármestere, Szepessy Zsolt László, szociális kártya bevezetését tervezi a segélyeket és egyéb pénzbeli juttatásokat igénybe vevő helyi lakosok számára. Szándéka szerint a kártyával csak kijelölt elfogadóhelyeken és csak a törvényben meghatározott árukat és szolgáltatásokat lehetne megvásárolni.

(Az aláírók listáját ide kattintva olvashatja)

A szociális kártya koncepciójával kapcsolatos főbb észrevételek:

Álláspontunk szerint a szociális kártya bevezetése alkotmányellenes, ráadásul törvénysértést is megvalósít. Alkotmányos alapelv, hogy önkormányzati rendelet nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal. Véleményünk szerint a monoki önkormányzat tervei több ponton ellentétesek a szociális törvényben foglaltakkal, ezen túlmenően az önkormányzat olyan területen is szabályozási igénnyel lép fel, amely az Önkormányzati törvény alapján nem tartozik hatáskörébe, illetve csak törvényi szinten szabályozható.


A jogi érveken túl fel kívánjuk hívni a figyelmet arra is, hogy a monoki önkormányzat – a romaellenes társadalmi közhangulat további fokozására alkalmas - tervezett intézkedésével homogén egységként kezeli a segélyezettek különböző csoportjait. Szepessy Zsolt László tervezett intézkedései alkalmasak arra, hogy a segélyért folyamodókat egységesen munkakerülő és az adófizetők pénzén élősködő emberekként állítsák be.


A valóság ezzel szemben az, hogy a támogatásokkal visszaélők a segélyezettek körén belül elhanyagolható kisebbséget jelentenek. Az önkormányzat rendelete azonban őket és a munka világából önhibájukon kívül kiszorulókat (például a testi vagy értelmi fogyatékkal élőket, rokkantnyugdíjasokat, a tömeges munkanélküliséggel küzdő települések lakóit stb.) egységesen bünteti és megbélyegzi.


A szociális kártya bevezetésekor annak piactorzító hatásaival is számolni szükséges. A kártyaelfogadó helyek megjelenése gyengíti a piaci versenyt, a segélyezetteket pedig jelentősen korlátozza a piaci szereplőkkel való érintkezésben, a számukra legkedvezőbb ajánlat kiválasztásában. Véleményünk szerint az elfogadó helyek monopolhelyzete a piacinál magasabb árakat generál, és magában hordozza a korrupció lehetőségét is.


Fennáll a veszélye, hogy kialakul a kártyával vásárolt termékek másodlagos piaca, illetve a „haveri” kártya-elfogadóhelyek láncolata. Így a végső támogatott nem a kártya jogosultja lesz, hanem az, aki a kiváltott terméket az utcán féláron megveszi. A monoki önkormányzati terve tehát drágább, ugyanakkor kiszámíthatatlan elosztási hatású támogatási rendszert hoz létre.
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy a szociális kártya amellett, hogy megbélyegző hatású és sérti az emberi méltóságot, korlátozza a természetes személyek önrendelkezéshez való jogát, hiszen megfosztja a támogatások elköltése tekintetében az érintetteket a szabad belátásukon alapuló döntés jogától.


Álláspontunk szerint csakis önkényesen határozható meg azon termékek köre, amelyre a segélyezettek felhasználhatnák kártyáikat. E termékek és szolgáltatások meghatározása, azon túlmenően, hogy lehetetlen a valóságban, súlyos és jelentős beavatkozást jelent az egyéni önrendelkezés jogába.


A szociális kártya bevezetése a gyakorlatban két további szempontból is rendkívül aggályos. Elsőként, sérti a szociális biztonsághoz való jogot abban az esetben, ha például zárva tart a kártya elfogadására kijelölt, (vagy például egy meghatározott terméket kizárólagosan forgalmazó) üzlet az adott kistelepülésen. Másik fontos probléma a fogyatékkal élők, valamint mozgásukban korlátozott személyek helyzete.

Mivel a kártya nem átruházható, így az érintettek a korábbi gyakorlattal ellentétben (amikor például családtagjaik segítségét igénybe véve bonyolították a bevásárlást) kénytelenek az üzletet személyesen felkeresni, ami adott esetben aránytalan terhet róhat rájuk.

 

10 megjegyzés:

  1. IMHO:

    1. a segélyeket az adófizetők pénzéből fizetik ki, tehát ez közpénz

    2. ergo ez NEM a segélyezett SAJÁT keresete, amivel szabadon rendelkezhet

    3. jogos igény, hogy a közpénzek felhasználása átlátható legyen.

    4. Ezzel a rendszerrel megvalósítható, hogy a közpénzfelhasználás ezen része valamelyest átláthatóbb legyen

    5. akinek nem tetszik ez a rendszer, nézzen más kereset után, és ne várja el, hogy az állam közpénzből támogassa. A saját maga által megkeresett pénzt úgy költi el ahogy akarja.

    6. és egyébként is, aki éhezik, meg fázik, örüljön, hogy kap VALAMILYEN MÓDON pénzt, és ne azt nézze, hogy milyen módon lehet kijátszani a rendszert.

    VálaszTörlés
  2. Több iskolában a segélyezett szülök bementek és hangoskodtak, mert a gyerek kapott étkezési segélyt

    ott is megszabták, hogy állami pénzből mit kaphatnak: gyerekek ételt

    nem apuék pénzt több szeszre, játékgépre

    aki ezt nem érti meg, és a gyerekek gyomra helyett apuék máját helyezi előbbre, annak minden boldog felmenőjét

    avagy:

    kinek van több joga:

    a gyereknek egy tál meleg ételhez vagy
    apunak a játékgéphez?

    éljen a liberalizmus, ahol mindenkinek mindenhez joga van, főleg a gyerekeknek éhenhalni... :-((

    VálaszTörlés
  3. Magától értetődik, hogy az érintettek nem tartják jónak a kártya bevezetését, hiszen sem kocsmázni, sem cigarettát venni, sem játék gépezni nem lehet belőle.
    Az, aki azt mondja, hogy az állam nem nevelheti így a polgárokat, az tiltakozzon a börtönök ellen is, mert biztos minden gyilkosnak van valami emberi része, amiért megsajnálni és elítélni kell. Valamint a szülői nevelést is utasítsuk el, így végre gyerekek is azt csinálhatnák amit akarnak, és akkor végre teljes lenne az anarchia. Biztos, hogy mi szeretnénk ezt? Nem, nem hiszem, mint ahogyan magyar választópolgárok nagy része sem szeretné már.

    VálaszTörlés
  4. A gyalázkodó, gyűlölködő hangvételű kommenteket kimoderáljuk.

    VálaszTörlés
  5. igen? és melyik része volt a kommentemnek gyalázkodó, gyűlölködő? idézd már légyszíves!

    VálaszTörlés
  6. ha ti vagytok az SZDSZ jövője, akkor nekik annyi. pedig eddig rájuk szavaztam. mindig.

    VálaszTörlés
  7. az újkorcsoport nem politikai párt, és a jövőben sem kíván az lenni.

    VálaszTörlés
  8.  Monokon bevezetik a szociális kártyát. A segély 60%-a a kártyára megy, és csak bizonyos termékeket lehet vele vásárolni, míg 40%-át kézpénzben kapják meg. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium, valamint Szabó Máté az állampolgári jogok országgyűl...

    VálaszTörlés
  9. és a tagjai sem kívánnak soha semmilyen politikai párt működésében részt venni. hát persze. nem a politkai irányultsággal van a baj, hanem hogy már nem tudjátok mit kezdeni magatokkal, kitaláltok mindenféle hülyeséget, hogy felhívjátok magatokra végre valamivel a figyelmeteket, és hogy a kritizálás mellé nem tesztek épkézlább javaslatokat.
    továbbra sem láttam a posztban egyetlen utalást, épkézláb ötletet sem arra, hogy lehetne az uzsorások, illetve a segélyre épülő bűnszervezetek zsebéből kivenni a pénzt, az embereket pedig rászoktatni arra, hogy ne cigire, piára, és játékgépre költsék a pénzt, hanem élelmiszerre, a gyerekekre és olyan dolgokra amik hasznosak.
    és kéretik nem azzal jönni, hogy nincs is ilyen maffia, és hogy az érintettek nem szórják el az ÉN, mint adófizető polgár által befizetett pénzemet felesleges dolgokra, mert ha valóban ezt gondoljátok, akkor fogalmatok sincs dolgokról és javasolnék egy tanulmányi utat az érintett térségekbe.

    VálaszTörlés
  10. nna ezt elírtam rendesen, szóval a javítás:
    nem tudtok mit kezdeni magatokkal, kitaláltok mindenféle hülyeséget, hogy felhívjátok magatokra a figyelmet, és a kritizálás mellé nem tesztek használható javaslatokat.
    (csak hogy a szóismétlés bűnébe se essek)

    VálaszTörlés