Ügyészségi vizsgálatot kezdeményezett az újkorcsoport egy napilap cikke nyomán. A rendszerváltás óta először fordul elő, hogy egy önkormányzat nem fizeti ki a segélyeket. A civil szervezet arra vár választ az ügyészségtől, hogy történt-e hivatali bűncselekmény a nyírkátai segélyezettek ügyében.
A Népszabadság mai információi szerint a nyírkátai önkormányzat az elmúlt hónapokban egyáltalán nem, vagy csak részben fizette ki a segélyekre szoruló emberek megélhetését biztosító rendelkezésre állási támogatását (RÁT). Az önkormányzat ezen túlmenően, bizonyos esetekben a családok jövedelméből visszatartotta az elmaradt kommunális díjakat is. Az önkormányzat intézkedései következtében Nyírkátán – a lap információi szerint - kritikus helyzet alakult ki, számos családot a Baptista Szeretetszolgálat segélycsomagjai mentettek meg az éhezéstől.
Az újkorcsoport a mai napon hivatalos formában kezdeményezte, hogy a Fővárosi Főügyészség indítson vizsgálatot annak kiderítésére, hogy az önkormányzat törvénysértő módon járt-e el a segélyek visszatartásakor. Az újkorcsoport Jogi- és Igazgatási Kabinetjének álláspontja szerint az önkormányzatnak a jelenlegi jogszabályok alapján nincs lehetősége a segélyek bármilyen jogcímen történő visszatartására. A polgármesteri hivatal intézkedése akár bűncselekményt is megvalósíthat, így például arra a kérdésre is választ várunk az Ügyészségtől, hogy hivatali visszaélésre sor került-e az ügyben.
A nyírkátai eset sajnálatos módon újabb példája annak, hogy Magyarországon a szociális ellátórendszer átfogó megváltoztatása égető és sürgős probléma, amelynek megoldását a politikai döntéshozók húsz éve halogatják. Félő, hogy világos segélyezési koncepció és koherens jogi szabályozás nélkül egyre több önkormányzat kezd magánakciókba. Ilyen azonnali hatással kecsegtető megoldás például a szociális kártya ötlete is, amellyel kapcsolatban az újkorcsoport már korábban az Alkotmánybírósághoz fordult. Mind a monoki, mind a nyírkátai ügy világossá tette, hogy a segélyezéssel kapcsolatos gondok miatt minden részletre kiterjedő, a rendszer teljes felülvizsgálatát szolgáló, központi döntéshozatalra van szükség.
Különösen abszurdnak tartjuk, hogy a nyírkátai segélyek visszatartásáról szóló hír azon a napon látott napvilágot, amikor megkezdődik az EU-biztos jelöltek meghallgatása. A magyar biztosjelölt ugyanis épp a szociálpolitikáért felelős területet kapja, így különösen fontos hangsúlyoznunk, hogy hazánk ne csak uniós szinten próbálja a szegénység kérdéseit megoldani, hanem saját szociális ellátórendszerét is a rendszerváltás óta fennálló kihívásoknak megfelelően alakítsa át.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése